Centrum Počítačových Služeb

Změna rozměrů obrázku JPG a uložení s velikostí do 65K

Na fotografii vkládanou do systému se vztahují technická omezení. Počítač bohužel nedokáže rozhodnout, jakou část fotografie může oříznout po zmenšení na požadovanou velikost. Automatickým zmenšením získá počítač např. rozměry 400x523 px, protože při zachování proporcí se často stává, že jeden rozměr sedí a druhý nikoli. Proto je nutné, aby fotografii do přesně daných rozměrů přizpůsobil člověk. A proto vznikl tento návod pro Vás, běžné uživatele počítačů.

Jak upravit fotografii do 400x517 pixelů JPG, krok za krokem.
 • Jednoduchý a asi nejpoužívanější program pro Windows na změnu rozměrů obrázků je "Irfan View", jehož plná verze je zdarma ke stažení ZDE

 • Až nainstalujete a spustíte Irfan, tak v hlavním menu File --> Open nalistujte Vaši fotografii, ať už je v jakémkoli formátu (JPG, PNG, BMP, TIFF a další...), potom stiskněte CTRL+R nebo v hlavním Menu zvolte Image --> Resize/Resample.
  resize_foto_01


 • V dialogu Resize/Resample image (viz obrázek níže) zaškrtněte Set new size, pak pixels a vlevo dole "Preserve aspect ratio", což znamená zachovat poměr stran. To je velice důležité, aby se fotografie nezdeformovala !
  Do kolonky Width zadejte 400, přesně jako na obrázku níže. Pak potvrďte tlačítkem OK.
  resize_foto_02


 • Stiskem klávesy S nebo volbou v hlavním menu File --> Save As... vyvoláte dialog pro uložení. Nahoře nalistujte kam soubor uložit - doporučuji na Plochu (je to jen dočasný soubor, výsledný nakonec bude typu JPG). Zadejte název souboru, například fotoBMP, pak pod názvem v kolonce "Uložit jako typ" vyberte nyní BMP - Windows Bitmap. Klikněte Uložit.

 • Oříznutí v programu Malování - Otevřete si složku s takto uloženým obrázkem nebo se podívejte na Plochu, pokud je tam. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte možnost Otevřít v programu ---> Malování. Pokud tam není, tak vyberte "Jiný program..." a v následující nabídce Malování jistě najdete. Potvrďte OK.

  Nyní v hlavním menu Obrázek --> Atributy jednoduše změníte hodnotu Výška na 517 a potvrdíte tlačítkem OK. Uložte změny v Malování pomocí CTRL+S nebo Soubor --> Uložit, pak zavřete program Malování

 • Uložení JPG v Irfan View do max. velikosti 65 K - Otevřete si nyní tento BMP soubor opět v Irfan View, například zase pomocí té možnosti Otevřít v programu pod pravým tlačítkem myši.
  Nyní opět stiskem klávesy S nebo volbou v hlavním menu File --> Save As... vyvolejte dialog pro uložení. Nahoře nalistujte kam chcete výslednou fotku uložit. Doporučuji do Dokumenty (je to výsledný soubor). Zadejte název souboru, například foto, pak pod názvem v kolonce "Uložit jako typ" vyberte nyní JPG - JPEG Files. Vpravo nahoře se objeví malé okno s možností "Save quality:" v procentech. Zde nastavte číslo 92 a klikněte Uložit. (Irfan si minimalizujte ale ještě pro jistotu nezavírejte)

 • Pokud náhodou velikost souboru přesahuje 65 536 bajtů, tzn. 65 K (stává se to u některých zrnitých fotografií), tak to zjistíte kliknutím pravým tlačítkem myši na soubor a volbou Vlastnosti.
  Pokud ANO, tak se vraťte do Irfanu a stiskněte S - v dialogu zvolte Save quality 91 a poté soubor opět zkontrolujte. Kdyby ani to nestačilo, zopakujte uložení s kvalitou 90. JPG o těchto rozměrech se už určitě vejde do 65 K.

 • Pokud Vám při nahrávání takto upravené fotografie na cps.ujak.cz webová stránka zahlásí NENÍ ve formátu JPG, pak je to chyba internetového prohlížeče, který k tomu používáte. Prosím proveďte to přes Firefox nebo Operu.
 • HOTOVO.